Choď na obsah Choď na menu
 


Ako na vodové obtlačky

24. 1. 2010

Vodové potisky alebo obtlačky sú skvelou voľbou pre začínajúcich aj pokročilých modelárov, pretože sa tak dajú vyrobiť alebo prerobiť vagóny na vagóny aké požadujete. Ja som si kúpil vagón Es pod označením DB a chystám sa ho preznačiť na Es ČD.  Za cenu nemeckého vagóna a cenu potiskov veľa nedáte. Môj Es stál 12eur (!).

 

Obtlačky vystrihnite a ponorte na niekoľko sekúnd do čistej (najlepšie destilovanej) vody.  Potom, čo sa presvedčíte, že je možné obtlačkom na substráte papiera dokonale pohybovať, priložte podkladový papier k modelu a veľmi opatrne obtisky pretiahnite do vrstvy vody na povrchu modelu - nikdy obtisky nedvíhajte pinzetou, je tak jemný, že by sa skrútilo a väčšinou znehodnotil. Najmä pri dlhších obtlačkoch doporučujem vysunúť okraj obtisky z podkladového papiera na miesto na modeli, kam patrí, tam ho ľahko pridržať a potom podkladový papier spod obtisky opatrne vytiahnuť. Vodu potom postupne odsávajte tkaninou (najlepšie kúskom sametu - nikdy nepoužívajte hubku!) A zároveň obtisky udržujte na mieste, kam patria.  Nakoniec vytlačte spod obtisky zvyšok vody a vzduchové bublinky a nechajte zaschnúť. Hotový model potom prelakujte / prestriekajte bezfarebných lakom (Pozor! nie acetonovým!) Požadovaného stupňa lesku / matu. Obtlačok je veľmi jemný, má vysokú priľnavosť aj potrebnú pružnosť a bez problému kopíruje drobné nerovnosti na povrchu modelu (pánty, perejky, nity, lišty, výstuhy ...).

Je samozrejme ideálne, ak je model pred umiestnením obtlačí nastriekaný / nabarvené farbou lesklou a prípadný výsledný mat / lesk sa docieli až fixačným lakom.

Podľa vyjadrenia mnohých modelárov, ktorí obtlačky používajú, nie je potrebné k aplikácii obtlačí žiadnych ďalších chemických prípravkov.

 

Výsledok vyzerá takto:

 

Obrázok

 

Obrázok

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.